07.03.2017

4 błędy, które popełnia osoba prywatna, gdy myśli o samodzielnej sprzedaży mieszkania

Wolisz rozwiązanie „zrób to sam” zamiast współpracy z agentem nieruchomości? Jesteś w stanie zrobić wszystko, by nie zapłacić tej znienawidzonej prowizji? Dobrze, ale bądź ostrożny, abyś nie popełnił czterech bardzo typowych błędów, które sprawią, że nigdy nie sprzedasz nieruchomości.
 
Zbyt wysoka cena nieruchomości
Klasyczne dwie wyceny: Twoja, czyli sentymentalna i moja, czyli rynkowa. Rozumiem Cię doskonale - dom czy mieszkanie ma dla właściciela nieocenioną wartość sentymentalną, która ma tendencję do wywierania wpływu na ocenę ekonomiczną, modyfikując ją zawsze w górę. Trzeba jednak być realistą i rozumieć sinusoidalne zmiany na rynku nieruchomości, stan techniczny nieruchomości czy jej lokalizację.
 
Nie lekceważ czasu potrzebnego do zawarcia transakcji
Łudzisz się, że skoro Ty tak szybko kupiłeś, to sprzedaż Twojej nieruchomości bez pośrednika zajmie bardzo mało czasu. Ale tak nie jest. Szacuje się, że średnio czas zawarcia transakcji (umowa końcowa) to 72 dni w dużych miastach i około dwa razy więcej na peryferiach. Ponadto, sprzedaż nieruchomości wymaga przygotowania różnych działań, takich jak promocja online i offline nieruchomości, zbieranie konkretnych zleceń klientów szukających „Twojego” M, organizacja spotkań w sprawie oględzin, przygotowanie niezbędnej dokumentacji do promocji (profesjonalne zdjęcia, ksero aktu własności, KW i inne), sporządzenie kosztorysu związanego z zakupem nieruchomości (podatki, taksa notarialna, opłaty sądowe) oraz wykonanie obowiązków nałożonych przez prawo.
 
Nie lekceważ umiejętności oraz wiedzy potrzebnej do sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości wymaga: przygotowania strategii promocyjnej, zarówno online jak i offline; znajomości technik sprzedaży i negocjacji; wiedzy prawnej i podatkowej odnośnie nieruchomości.
 
Nie lekceważ narzędzi dostępnych w agencji nieruchomości
Agenci nieruchomości mają dostęp, po pierwsze, na życzenie klienta do bazy danych, z której mogą czerpać potencjalnych nabywców na zasadzie skrzyżowania popytu z podażą. Korzystają z profesjonalnych narzędzi, takich jak platformy (ICLOUD, MLS i inne).
 
Przed sprzedażą swojego M warto - zamiast walczyć samotnie i na oślep w dżungli na rynku nieruchomości - skręcić do najbliższej agencji nieruchomości grupy Tecnocasa, która jest w Twojej dzielnicy w Krakowie, porozmawiać z wyszkolonym profesjonalistą i wspólnie podjąć tę życiową decyzje sprzedaży dorobku swojego życia przy pomocy osoby, która zajmuje się tym na co dzień.
 
Zapraszamy do bezpłatnych wycen rynkowych przez nasze Koleżanki i Kolegów zza miedzy: www.tecnocasa.pl
 
A do nas? A do nas zapraszamy po najtańszy i najszybciej załatwiony kredyt hipoteczny: www.kiron.pl
Wróć